چیزهایی که باید در مورد ادرار خود بدانیدممکن است همه در مورد آن (ادرار) صحبت کنند. مواردی مانند رنگ، بو، مقدار و کنترل ادرار می تواند سر نخ خوبی برای تشخیص سلامت شما شود. اما گاهی صحبت کردن راجع به ادرار می تواند ناراحت کننده یا چندش آور باشد. اما ما به سؤالات شما صریح پاسخ می دهیم. هر فردی حدود شش و نیم فنجان در روز ادرار تولید می کند.

هنگامی که مثانه ی شما ۵۰ تا ۵۰۰ میلی لیتر را در خود نگه دارد و نیمی از مثانه پر شود، سیگنال های مغز شروع به کشیده شدن می کنند. پس بین مغز و نوشیدنی هایی که می نوشید و مثانه ی شما ارتباط وجود دارد.
چند وقت یکبار باید به سرویس بهداشتی بروید؟

شما باید ۶ تا ۸ بار در طول ۲۴ ساعت از روز ادرار داشته باشید. در غیر این صورت شما یا بیش از حد مایعات نوشیده اید، یا کافئین زیادی میل کرده اید، مثانه ی شما بیش از حد فعال است که ناشی از اضافه وزن، داروها یا آسیب عصبی، عفونت مثانه، مشکل در پروستات شما یا ضعف عضلات لگن شما به دلیل زایمان باشد، پس با این شرایط با پزشک خود صحبت کنید.
ادرار زرد ناشی از چیست؟

کلیه ها هموگلوبین قدیمی را می شکنند و بخشی از سلول های قرمز خون را از طریق ادرار دفع می کنند. یکی از این ضایعات ناشی از ماده ی زرد رنگی به نام آروچروم است، اما زمانی که شما به اندازه ی کافی آب بنوشید ادرار شما رقیق تر و زرد به نظر می رسد.
چرا شما زمانی که مسن تر می شوید ادرارتان نیز بیشتر می شود؟

زنان ۶۰ ساله یا بالاتر باید حداقل یک بار در شب ادرار خود را تخلیه کنند. زمانی که شما به خواب می روید هورمون ضد SIADH شروع به انتشار می کند. این هورمون به حفظ مایع در بدن شما کمک می کند، بنابراین شما حس ادرار دارید و با توجه به سن شما مثانه ی شما هم تحمل نگه داشتن ادرار را ندارد.
آیا ادرار واقعاً استریل است؟

یکی از اشتباهات رایج در مورد استریل بودن ادرار است. با عرض پوزش ادرار به هیچ وجه استریل نیست، حتی زمانی که شما سالم هستید و عفونت دستگاه ادراری ندارید. ادرار برای یک نیش عروس دریایی نیز کاملاً بد است زیرا ادرار حاوی نمک است.
نگه داشتن ادرار:

تقریباً اکثر مردم می توانند ادرار خود را نگه دارند، تا زمانی که به یک سرویس بهداشتی برسند. ولی این کار موجب پارگی مثانه و یا عفونت مثانه می شود. بنابراین قبل از اینکه مثانه کاملاً پر شود به سرویس بهداشتی رفته و مثانه خود را تخلیه کنید.
مواد غذایی که ادرار شما را تحت تأثیر قرار می دهد:

گاهی اوقات غذاهایی که می خورید به نوبه خودشان ادرار شما را به رنگ خاصی در می آورند. این امر به ویژه برای چغندر، ریواس و تمشک درست است.
موادی که ادرار را بد بو می کند:

ادویه کاری، ماهی سالمون، قهوه، سیر و کلم بروکلی هستند.

 

منبع: دکتر سلامانجمن کنترل عفونت ایران